Novice, obvestila

20 let delovanja ARIS

Na današnji dan pred 20 leti (1. oktobra 2004) je s svojim delom in poslovanjem začela Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS).

Ob ustanovitvi se je na ARRS iz Ministrstva za šolstvo, znanost in šport prerazporedilo zaposlene, ki so delali na področju raziskovalne dejavnosti. V začetku delovanja je agencija od ministrstva prevzela izvajanje vseh pogodb s področja raziskovalne dejavnosti in s tem financiranje pogodbenih obveznosti.

Vsako leto je prineslo nove izzive, v letu 2022 pa je bilo teh več kot v prejšnjih letih. Družba se je, po pandemiji COVID-19, začela vračati v ustaljene tirnice, za raziskovalno sfero in z njo povezane organizacije pa je prišlo novo obdobje. Usklajen in sprejet je bil novi Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID), s katerim smo dobili natančno definirano stabilno financiranje znanstvenoraziskovalne dejavnosti, več zagotovljenih finančnih sredstev in druge novosti v raziskovalnem prostoru. ARRS se je morala, zaradi kadrovske podhranjenosti iz preteklih let, ZZrID in Načrta za okrevanje in odpornost, ki je predstavljalo novo nalogo za agencijo, kadrovsko okrepiti. Intenzivirale so se mednarodne dejavnosti in osebna srečanja, ki jih je večina sodelujočih po pandemiji željno pričakovala.

Novi izzivi so sledili v letu 2023, ko se je na podlagi spremembe ZZrID ARRS vsebinsko in strukturno preoblikovala v Javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) z drugim imenom in bistveno razširjeno (inovacijsko) dejavnostjo. Marca 2023 (11. 5. 2023) je ARIS z vpisom v sodni register postala univerzalna pravna naslednica ARRS. Da bi ARIS lahko delovala v novi podobi, je bilo treba vpisati novo agencijo ARIS v sodni register, iz njega izbrisati ARRS, na novo agencijo prenesti zaposlene, financiranje, podračune, spremeniti množico internih aktov itd. Spremembe so se začele pri informacijski podpori procesov dela agencije, agencija je dobila nov upravni odbor in poleg znanstvenega sveta še inovacijski svet, upoštevajoč potrebe raziskovalnega okolja in notranjega razvoja se je agencija tudi organizacijsko prestrukturirala in vzpostavila nove sektorje ter področja, ob vseh spremembah in novostih so bile potrebne tudi kadrovske razširitve. Poleg tega smo nadaljevali izgradnjo informacijske podpore in začeli postavljati novo zasnovo komuniciranja z javnostmi.

ARIS želi vzpostaviti učinkovit sistem financiranja, ki bo podpiral znanstvenoraziskovalno delo, omogočal razvoj in implementacijo inovativnih idej ter spodbujal sodelovanje med raziskovalci, podjetji in javnim sektorjem. Finančne posledice dogovorov z ministrstvi se v letu 2024 kažejo v izhodiščih za delo ARIS, prejetih s strani Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ki na ARIS prenašata del izvajanja kohezijskih razpisov. Prav tako redno sodelujemo z Ministrstvom za obrambo ter Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter upamo na poglobitev sodelovanja v obliki skupnih razpisov v letu 2025, pripravljamo pa že tudi nekatere razpise za Ministrstvo za digitalno preobrazbo.

ARIS se skozi vsa leta trudi za tesnejše in trajnejše vezi med javnimi visokošolskimi in raziskovalnimi organizacijami ter gospodarskimi družbami na raziskovalno-razvojnih projektih, ki so ključnega pomena za nacionalne razvojne prednostne naloge. Spodbujamo promocijo znanstvenoraziskovalne dejavnosti, tehnološkega razvoja in inovacijske dejavnosti ter prenosa znanja med gospodarstvom, visokošolskimi zavodi, raziskovalnimi in izobraževalnimi organizacijami, državo in drugimi deležniki.

ARIS bo tudi v prihodnje upravljal s financiranjem slovenske znanosti in inovacij za nova obzorja in izboljšanje kakovosti življenja državljanov, saj želi s svojim delovanjem soustvarjati rešitve za izzive, s katerimi se soočamo v Sloveniji in tudi širše.

Čestitamo agenciji in še posebej sodelavcem, ki so z njo od samega začetka!