Raziskovalni projekti

Razpisi in pozivi

Pogosta vprašanja - Javni poziv za predlaganje kandidatov za mentorje novim mladim raziskovalcem za leto 2009 in Javni razpis za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2009 - razpis in poziv v 2008

Rokovnik
Razpis
  • Imam podoktorski projekt, ki se izteče 30.6.2009. Ali se lahko prijavim na razpis za raziskovalne projekte, glede na to, da imam v naslednjem letu dovolj prostih raziskovalnih ur za vodjo.

Da, lahko se prijavite za vodjo raziskovalnega projekta, saj boste v letu 2009 izpolnjevali pogoj za vodjo glede prostih raziskovalnih ur (najmanj 170 prostih letnih raziskovalnih ur).

  • Za podoktorske projekte nikjer nisem zasledil minimalnih kriterijev v zvezi z minimalnim številom točk iz znanstvenih objav in citiranostjo del. Prosim za informacijo, če so ti kriteriji kje (tudi morebiti posredno) opredeljeni in ali so različni za različne vrste podoktorskih projektov (temeljni podoktorski projekt, podoktorski projekt za gospodarstvo, aplikativni podoktorski projekt).

Pravilnik o (so)financiranju temeljnih, aplikativnih in podoktorskih raziskovalnih projektov v 25. členu določa pogoje podoktorskega raziskovalnega projekta: Podoktorski projekt izkazuje ustreznost, če:

  1. je podoktorand mlajši od 35 let in od zagovora njegovega doktorata niso potekla več kot tri leta ter izkazuje vsaj eno znanstveno objavo (tudi v soavtorstvu kot prvi avtor), opredeljeno v Pravilniku o kazalcih in merilih znanstvene in strokovne uspešnosti, oziroma
  2. je podoktorand raziskovalec slovenskega rodu, z ali brez slovenskega državljanstva, ki živi v tujini. V tem primeru starostna omejitev ne velja. V primeru, da je podoktorand izkoristil porodniški oziroma starševski dopust – pri čemer se za enega otroka upošteva 1 leto - se starostna meja iz prve točke prvega odstavka tega člena dvigne nad 35 let, za čas dejansko izrabljenega dopusta. Enako velja za daljšo (dokumentirano) bolezensko odsotnost kandidata.
  • Ali mora podoktorand prijaviti podoktorski projekt v drugi raziskovalni skupini, ki ni tista, v kateri je bil zaposlen do doktorata?

Podoktorand lahko prijavi podoktorski projekt v isti ali v drugi raziskovalni skupini.

  • Po informacijah starejših kolegov so v preteklosti podoktorandi imeli določene mentorje. Ali nosilec podoktorskega projekta potrebuje mentorja ter kakšni so pogoji za izbranega mentorja?

Pri podoktorskem projektu ni več mentorjev.

  • Ali se izpolnjevanje pogoja za podoktorski projekt, da od zagovora doktorata ni preteklo več kot tri leta, preverja glede na datum zagovora doktorata ali po letnici zagovora doktorata?

Pogoj za podoktorski projekt se preverja glede na letnico zagovora doktorata; torej, če je podoktorand doktoriral v letu 2005, se bo upoštevalo, da izpolnjuje pogoje razpisa.

  • Ali se izpolnjevanje pogoja za podoktorski projekt, da podoktorand ni starejši od 35 let, preverja glede na datum rojstva ali po letnici rojstva?

Pogoj za podoktorski projekt se preverja glede na letnico rojstva; torej, če je podoktorand rojen v letu 1973, se bo upoštevalo, da izpolnjuje pogoje razpisa.

  • V razpisu piše: »Predvideni začetek (so)financiranja (izvajanja) projektov je 1. 3. 2009. Izbrane projekte bo agencija (so)financirala do treh let, razen podoktorskih raziskovalnih projektov, ki bodo (so)financirani dve leti.«. Ali je financiranje podoktorskih raziskovalnih projektov natančno dve leti ali je lahko financiranje morebiti tudi krajše – npr. 1,5 let s pričetkom financiranja 1.9.2009?

Vsi odobreni projekti se bodo začeli financirati istočasno, predvidoma 1.3.2009. Trajanje podoktorskega projekta je 2 leti.

  • V razpisu je navedeno: Obseg temeljnega podoktorskega projekta in podoktorskega projekta za gospodarstvo je 1700 letnih raziskovalnih ur (1FTE) cenovne kategorije B, aplikativnega podoktorskega projekta pa 1275 letnih raziskovalnih ur (0,75 FTE) cenovne kategorije B. Izhaja, da je v vsakem primeru obseg podoktorskega projekta za gospodarstvo 1700 ur, ne glede na to ali je temeljni ali aplikativni, kar razumem, da v nobenem primeru ni potrebno sofinanciranje. Kakšna bi potem sicer bila razlika med podoktorskim projektom in temeljnim oz. aplikativnim?

Podoktorski projekt za gospodarstvo je 1700 letnih raziskovalnih ur cenovne kategorije B. Ne potrebuje sofinanciranja. Prijavijo ga lahko le gospodarske družbe.

  • Želimo prijaviti večji aplikativni projekt z dvema ali tremi sofinancerji. Ali se delež sofinanciranja 25% potem razdeli med sofinancerje (če sta dva sofinancerja, ali vsak prispeva 12,5%)?

Ni potrebno, da vsak sofinancer prispeva enak delež, to je stvar dogovora med izvajalcem projekta in sofinancerji. Pogoj je, da je skupni delež sofinanciranja najmanj 25% vrednosti aplikativnega raziskovalnega projekta. Izbrana razpisna vrednost predstavlja 75 % vrednosti projekta.

  • Ali lahko raziskovalec, ki deluje v programu ali vodi program v določenem raziskovalnem področju, prijavi projekt v nekem drugem področju?

Raziskovalec lahko prijavi projekt na poljubnem področju, ki si ga izbere in ki ni nujno tudi področje, kjer ima program. Pomembno pa je, da ima na tem področju reference.

  • Kdaj je potrebno imeti proste ure za prijavo projekta, ob oddaji projekta ali ob podpisu pogodbe, ki bo verjetno na začetku drugega leta?

Proste ure je potrebno imeti pred podpisom pogodbe. To bo, predvidoma, 1.3.2009. Razbremenitev lahko poteka le v okviru že potekajočih projektov in programov ali pa s pedagoškimi razbremenitvami (na univerzah) in ne s spremembo števila ur na novem projektu. Paziti pa je treba, da na potekajočih projektih ali programih vodje obdržijo najmanj 170 ur.

  • Pri pogojih za mentorja piše, da v preteklem letu ni dobil mladega raziskovalca v usposabljanje. Za katero leto to velja?

Kandidat izpolnjuje pogoj, če za leto 2008 ni dobil mladega raziskovalca v usposabljanje, pri čemer se navedeni pogoj ne upošteva pri kandidatu za mentorja, ki je bil v preteklem letu uvrščen na listo mentorjev in po številu točk sega v zgornjih 10% izbranih mentorjev v posamezni vedi ter je v vrhu na raziskovalnem področju.

  • Kot registriran raziskovalec sem poslal zahtevo za geslo, ki pa ni prispelo na moj elektronski naslov.

Pred prijavo v spletni portal je potrebno preveriti pravilnost elektronskega naslova, ki je objavljen v spletnem portalu SICRIS (če je raziskovalec dal soglasje za objavo le-tega). Geslo je poslano na elektronski naslov, ki je vpisan v evidenci raziskovalcev ARRS. Če elektronski naslov ni ustrezen oz. je napačen, lahko zahtevate njegovo spremembo v Službi za evidence izvajalcev raziskovalne in razvojne dejavnosti na ARRS.

  • V spletnem portalu mi ne odpre obrazca za izpolnjevanje prijave. Kaj naj storim?

Pred prijavo v sistem je potrebno pozorno prebrati navodilo, ki je dostopno preko pomoči, ki se nahaja na prijavni strani (predvsem poglavje, ki govori o pripravi računalnika).

  • Elektronsko prijavo smo začeli izpolnjevati tako, da smo se prijavili z geslom. Vmes smo za raziskovalca pridobili digitalni podpis. Ali je potrebno narediti novo prijavo?

Ne, ni potrebno narediti nove prijave. V prijavo se po pridobitvi digitalnega podpisa prijavite z izbiro "prijava z digitalnim potrdilom" ter nadaljujete z izpolnjevanjem svoje prijavne vloge.

  • V katerih primerih je potrebno izpolniti točko 19?

Točko 19 izpolnite le v primeru, ko so vašem izpisu " Vrednotenje bibliografskih kazalcev raziskovalne uspešnosti po metodologiji ARRS" na SICRIS-u v vrstici: " TC - število citatov v WoS, CI - čistih citatov, NC - normiranih citatov:" vrednosti nič.

  • V humanistiki se izkazuje citiranost kot izpolnjevanje pogoja v znanstvenih objavah, ki so opredeljene v 5. členu Pravilnika o kazalcih in merilih znanstvene in strokovne uspešnosti ob prijavi. Kam in na kakšen način se navede citat oz. za aplikativne projekte dokazane prenose svojih raziskav v prakso ali delo na nacionalno pomembnem znanstvenem korpusu ali zbirki, ki dokazujejo izpolnjevanje razpisnega pogoja?

V prijavni vlogi pod točko 19., kjer je potrebno navesti citate-dokazilo o izpolnjevanju pogoja za kandidata za mentorja in/ali vodjo raziskovalnega projekta. Vpišete najprej natančno navedbo ustreznega znanstvenega dela in v nadaljevanju vpišete navedbo citata (natančno navedete, kje je bilo prej navedeno znanstveno delo citirano oz. kje so citati dokumentirani (posebej opozarjamo na 5. člen Pravilnika o kazalcih in merilih znanstvene in strokovne uspešnosti).

  • Ali je vsebina projekta omejena na ½ strani?

Da. Glej opombo št.17 prijavne vloge: "Obseg: Največ pol strani, velikost pisave 11, enojni razmik. Če želite v predstavitvi programa uporabiti formule, diagrame ali slike, jih dodajte v priponko."

  • Ali je prijavni vlogi potrebno priložiti dokazila npr. izjavo o sofinanciranju, zaposlitvi, …?

Ne. S podpisom prijavne vloge zagotavljate vse, kar je navedeno v točki D – Izjave prijavitelja.