Razpisi in pozivi

      

Republika Slovenija, Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport na podlagi 27. člena Zakona o raziskovalni dejavnosti (Uradni list RS, št. 8/91) ter 6. člena Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja (Uradni list RS, št. 21/2001 in št. 38/2002) objavlja

Javni razpis za (so)financiranje temeljnih in aplikativnih raziskovalnih projektov v letu 2003
 

 

  1. Naziv in sedež: Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, 1000 Ljubljana, Trg OF 13.
     
  1. Predmet razpisa
    Predmet razpisa je (so)financiranje izvajanja temeljnih in aplikativnih raziskovalnih projektov na področjih:
  • Naravoslovno - matematičnih ved
  • Tehniških ved
  • Medicinskih ved
  • Biotehniških ved
  • Družboslovnih ved
  • Humanističnih ved
     
  1. Cilji razpisa:
    Cilji razpisa so izvedba:
  • temeljnih raziskovalnih projektov, predvsem temeljnih podoktorskih raziskovalnih projektov
  • aplikativnih raziskovalnih projektov, kot so opredeljeni v 2. in 18. c členu Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanj [1]

[1] »1. temeljna raziskava je eksperimentalno ali teoretično delo, s katerim želimo pridobiti predvsem novo znanje o osnovah pojavov in zaznavnih dejstev, ne da bi predvidevali kako posebno uporabo rezultatov,
2. aplikativna raziskava je prav tako izvirno raziskovanje, ki ga izvajamo zato, da bi pridobili novo znanje, usmerja pa se predvsem k nekemu praktičnemu cilju ali namenu. Aplikativne raziskave so lahko tudi industrijske raziskave. Industrijska raziskava je načrtno raziskovanje ali kritična preiskava za pridobitev novega znanja, s ciljem, da bi bilo to znanje lahko uporabno v razvoju novih proizvodov, postopkov ali storitev ali v uvajanju pomembnih izboljšav v obstoječe proizvode, postopke ali storitve.«
 

  1. Pogoji:

4.1. Na razpis se lahko prijavi pravna ali fizična oseba, ki je vpisana v evidenco pristojnega ministrstva za opravljanje raziskovalne dejavnosti v Republiki Sloveniji ter izpolnjuje pogoje, predpisane z Zakonom o raziskovalni dejavnosti in predpisi ministrstva. Raziskovalni projekti, ki jih financira Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport ter ustrezajo Petemu okvirnemu programu raziskovalnih in tehnološko-razvojnih aktivnosti EU (http://www.cordis.lu/fp5/) so odprti za raziskovalne subjekte iz EU, s tem, da ti subjekti financirajo svoj del raziskav iz lastnih sredstev. Prijavijo se lahko kot sodelujoče raziskovalne skupine na raziskovalnih projektih prijavitelja projekta.

4.2. Na razpis se lahko prijavi tudi pravna ali fizična oseba, ki je kandidirala na javni razpis za (so)financiranje temeljnih in aplikativnih raziskovalnih projektov v letu 2002 (Ur.l.RS, št. 39/02) in je bila uvrščena na nacionalno listo temeljnih in aplikativnih projektov Ministrstva za šolstvo znanost in šport za leto 2002 in glede števila letnih odobrenih ur niso dosegle minimalnega obsega iz člena 3.a Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja (Ur. l. RS, št. 21/01 in 38/02, v nadaljevanju Pravilnika). Prijavitelji se v prijavi sklicujejo na že poslani program projekta.

4.3. Raziskovalni projekt izvaja projektna skupina, ki jo sestavljajo odgovorni nosilec projekta, raziskovalci, strokovno osebje in tehniki s prostimi raziskovalnimi kapacitetami in na projektu sodelujejo z raziskovalnimi urami ter mladi raziskovalci.

4.4. Odgovorni nosilec aplikativnega in temeljnega podoktorskega projekta je lahko tudi raziskovalec, ki je na polno plačanem delovnem mestu v raziskovalnem programu, vendar ni upravičen do plačila za delo iz projekta.

4.5. Odgovorni nosilec in ena tretjina aktivnih raziskovalcev v projektni skupini mora izpolnjevati pogoje za odgovornega nosilca v skladu z 29. členom Zakona o raziskovalni dejavnosti[2] in 18. a, b, in c člena Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja, in sicer:

[2] »Odgovorni nosilec raziskovalnega projekta je lahko raziskovalec, ki izpolnjuje naslednje pogoje: - ima doktorat znanosti; - ima objavljena znanstvena dela v zadnjih treh letih; - izkazuje sposobnost za organiziranje in vodenje raziskovalne skupine; - je praviloma v delovnem razmerju v raziskovalni organizaciji, kjer izvaja projekt, ali je zasebni raziskovalec.«

4.5.1. odgovorni nosilec temeljnega raziskovalnega projekta in ena tretjina aktivnih raziskovalcev v projektni skupini mora imeti: - vsaj en znanstveni članek kot edini avtor objavljen v mednarodno ugledni znanstveni reviji v zadnjih treh letih, ki so opredeljeni v prvi, drugi in tretji točki 21. člena Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja[3] ali ustrezno število člankov v soavtorstvu, - vsaj en citat v zadnjih petih letih; - izkazano sodelovanje v mednarodnem znanstvenem projektu v zadnjih treh letih;

[3] »Članki v revijah 1. Znanstveni članki v revijah, ki jih indeksirajo zbirke SCI, SSCI in A&HCI 2. Znanstveni članki v revijah zunaj SCI, ki jih vključuje Current Contents (CC) 3. Znanstveni članki v revijah zunaj SCI in CC, vključenih v specializirano bazo«

4.5.2. odgovorni nosilec aplikativnega raziskovalnega projekta in ena tretjina aktivnih raziskovalcev v projektni skupini mora imeti: - vsaj en znanstveni članek kot edini avtor objavljen v mednarodno ugledni znanstveni reviji v zadnjih petih letih, ki so opredeljeni v prvi, drugi in tretji točki 21. člena Pravilnika o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja ali ustrezno število člankov v soavtorstvu; -vsaj en citat ali patent v zadnjih desetih letih ali izkazovati uspešno sodelovanje z uporabniki v zadnjih petih letih;

4.5.3. odgovorni nosilec temeljnega podoktorskega raziskovalnega projekta mora biti vodja raziskovalnega programa, ki izkazuje nadpovprečne raziskovalne rezultate, ki so opredeljeni v prvi in drugi alineji točke 4.5.1. v tem razpisu; - edini član temeljnega podoktorskega raziskovalnega projekta je raziskovalec, ki je mlajši od 35 let in od zagovora njegovega doktorata niso potekla več kot tri leta ter se praviloma ni usposabljal v tej programski skupini.

4.6. Minimalni obseg temeljnega raziskovalnega projekta je 1000 letnih raziskovalni ur . Minimalni obseg aplikativnega raziskovalnega projekta je 500 letnih raziskovalnih ur. Obseg temeljnega podoktorskega raziskovalnega projekta je 1700 letnih raziskovalnih ur cenovne kategorije B.

4.7. Če je projektna skupina sestavljena iz več raziskovalnih skupin na različnih raziskovalnih organizacijah, je prijavitelj lahko le tista raziskovalna organizacija, v kateri je v delovnem razmerju odgovorni nosilec raziskovalnega projekta in vsaj tretjina raziskovalcev projektne skupine. Prijavitelj mora imeti z drugimi sodelujočimi raziskovalnimi organizacijami podpisan dogovor o ureditvi medsebojnih pravic in obveznosti. Sodelujoča raziskovalna organizacija mora biti na odobrenem raziskovalnem projektu udeležena v sorazmerju s predlaganim številom letnih ur, vendar ne z manj kot 150 letnimi urami.

4.8. Projektna skupina mora imeti na razpolago opremo, ki je potrebna za izvedbo projekta.

4.9. Planiran obseg sredstev in struktura namenov uporabe morata biti v skladu s Sklepom o normativih in standardih za določanje sredstev za izvajanje nacionalnega raziskovalnega programa (Uradni list RS, št. 16/94, 63/97 in 49/98).
 

  1. Merila

5.1. Projekti morajo izpolnjevati vse kriterije in merila za ocenjevanje, ki jih določa Pravilnik o pogojih in metodologiji izbora in financiranja projektov temeljnega in aplikativnega raziskovanja.

5.2. Prednost pri izbiri bodo imeli predlagatelji, katerih projektna skupina bo: - izkazala večji pomen predlaganega projekta za razvoj znanstvene discipline; - izkazala boljše kazalce znanstvene uspešnosti (objave in citati); - izkazala večje možnosti za uporabo rezultatov v Republiki Sloveniji; - izkazala boljše aplikativne uspehe (vrednost in število pogodb ter sodelovanj in sofinanciranj z uporabniškimi organizacijami) - uspešno vključevanje mladih raziskovalcev, ki se po zaključenem usposabljanju zaposlijo v uporabniški organizaciji; - izkazala večjo vključenost v mednarodna raziskovalna omrežja - izkazovala večjo racionalnost pri uporabi raziskovalne opreme in drugih stroškov;

Pri temeljnih raziskovalnih projektih imajo največjo težo kazalci iz prve, druge in šeste točke. Pri aplikativnih projektih bodo imeli prednost tisti projekti, ki bodo ob upoštevanju kazalcev iz tretje, četrte in pete točke prispevali k uresničevanju ključnih družbeno-ekonomskih ciljev Republike Slovenije, opredeljenimi v Strategiji gospodarskega razvoja Slovenije in v Državnem razvojnem programu.

5.3. Vloga za (so)financiranje mora vsebovati naslednje dokumente: - Obrazec: MŠZŠ-RP-1/2003(s prilogo A, B in C oziroma D) - Vloga za (so)financiranje raziskovalnega projekta - Izpis bibliografij iz COBISS-a oz. za medicino iz baze IBMI za obdobje od 1999 naprej za odgovornega nosilca in ostale člane projektne skupine. - Obrazec MŠZŠ-RP-1E/2003-1 s kratko utemeljitvijo za primere iz točke 4.2.. tega razpisa in za ponovne prijave projektov iz razpisa MŠZŠ (Ur.l.RS št. 39/02 z dne 6.5.2002)

5.4. V postopku za izbor projektov bo ministrstvo obravnavalo prijave, ki vsebujejo vse z razpisom in obrazci zahtevane podatke in dokazila in katere prispejo na ministrstvo v roku, določenem s tem razpisom.

5.5. Nepravočasnih in nepravilno označenih vlog komisija za odpiranje ne bo obravnavala in bodo vrnjene prijaviteljem.
 

  1. Financiranje projektov

6.1. Obseg razpoložljivih sredstev je opredeljen s proračunom Republike Slovenije za leto 2003. Realizacijo tega razpisa je predvidena v obsegu cca. 110.000 letnih raziskovalnih ur, oziroma predvidena orientacijska vrednost sredstev v višini 720.000.000 SIT. Za (so)financiranje projektov uvrščenih na nacionalno listo temeljnih in aplikativnih projektov Ministrstva za šolstvo, znanost in šport za l.2002, ki glede števila letnih odobrenih ur niso dosegli minimalnega obsega iz člena 3a Pravilnika, je v skupnem obsegu razpoložljivih raziskovalnih ur iz 1. odstavka te točke predvidenih 20000 raziskovalnih ur oziroma je predvidena orientacijska vrednost sredstev v višini 130.000.000 SIT.

6.2. Obseg predvidenih raziskovalnih ur po posameznih področjih je: -Naravoslovno-matematične vede 13414 ur -Tehniške vede 37323 ur -Medicinske vede 17498 ur -Biotehniške vede 5892 ur -Družboslovne vede 15206 ur -Humanistične vede 20668 ur .

6.3. Temeljne raziskovalne projekte bo ministrstvo financiralo do 100% utemeljenih stroškov projekta. Aplikativne raziskovalne projekte bo ministrstvo financiralo do 75% utemeljenih stroškov projekta. Prijavitelj aplikativnega projekta si mora zagotoviti vsaj 25% utemeljenih stroškov projekta s strani drugih zainteresiranih subjektov in predložiti dokazila o sofinanciranju. Industrijske raziskave bo ministrstvo sofinanciralo do višine 50 % utemeljenih stroškov projekta.

6.4. V skladu s Sklepom o normativih in standardih za določanje sredstev za izvajanje nacionalnega raziskovalnega programa in glede na obremenjenost raziskovalcev z raziskovalnimi urami, ki so financirani iz proračuna Republike Slovenije, financira MŠZŠ do: · 1700 raziskovalnih ur letno za raziskovalce v rednem delovnem razmerju za raziskovalno delo in · 567 raziskovalnih ur letno za raziskovalce v dopolnilnem delovnem razmerju za raziskovalno delo in za visokošolske učitelje.
 

  1. Čas trajanja projektov:

7.1. Predvideni rok začetka izvajanja projekta je 1.1.2003 ali 1.7.2003.

7.2. Izbrane predloge projektov bo MŠZŠ financiralo do treh let, razen podoktorskih raziskovalnih projektov, ki jih bo ministrstvo financiralo do dveh let.
 

  1. Splošna določila:

8.1. Razpisno dokumentacijo dvignejo prijavitelji od dneva objave do prijavnega roka v sprejemni pisarni Ministrstva za šolstvo, znanost in šport, Ljubljana, Trg OF 13. Razpis z razpisno dokumentacijo je dostopen tudi na domači strani MŠZŠ.

8.2. Pisne vloge z oznako "NE ODPIRAJ - RAZPIS ZA RAZISKOVALNE PROJEKTE - ZNANSTVENA VEDA: (navedite vedo)” morajo prijavitelji dostaviti v zaprtih ovojnicah za vsak projekt posebej v sprejemno pisarno Ministrstva za šolstvo, znanost in šport, Trg OF 13, Ljubljana. Ovojnica z vlogo mora prispeti na naslov ne glede na vrsto prenosa te pošiljke do vključno 22. oktobra 2002 do 13.00.

8.3. V roku dostavljene in pravilno označene vloge bo odprla Komisija za odpiranje vlog dne 23. oktobra 2002 ob 10.00 uri na sedežu ministrstva, Trg OF 13, 1000 Ljubljana.

8.4. Prijavitelji bodo obveščeni o izboru projektov do 20. decembra 2002.

8.5. Vse dodatne informacije v zvezi z razpisom dobijo interesenti na Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, Trg OF 13, Ljubljana oz. na telefonu 4784 600, (za naravoslovno matematične vede ga. Vanja Rodič; za tehniške vede dr. Boris Pukl; za medicinske vede g. Marko Belavič; za biotehniške vede g. Stojan Pečlin; za družboslovne vede ga. Alja Kastelic Primc in za humanistične vede ga. Mateja Gašpirc).

 

Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport
dr. Lucija Čok
ministrica

Objavljeno v Uradnem listu RS, št.83/2002, dne 27.9.2002

Razpisna dokumentacija:

  • Prvi del: Osnovni podatki o raziskovalnem projektu (doc) (pdf)
  • Drugi del: Vsebina raziskovalnega projekta (doc) (pdf)
  • Priloga A - Razporeditev raziskovalnih ur organizacije prijaviteljice (doc) (pdf)
  • Priloga B - Razporeditev raziskovalnih ur sodelujoče organizacije (doc) (pdf)
  • Priloga C: Predlogi možnih recenzentov (doc) (pdf)
  • Priloga D: Vloga za povečanje deleža sofinanciranja na področju industrijskih povezav (doc) (pdf)
  • Obrazec E: Obnovitev vloge za (so)financiranje raziskovalnega projekta iz razpisa v letu 2002 za leto 2003 (doc) (pdf)
  • Priloga 1: Izjava o sodelovanju pri raziskovalnem projektu (doc) (pdf)
  • Priloga 2: Izjava o sofinanciranju (doc) (pdf)

 

  • Navodila za izpolnjevanje obrazca MŠZŠ-RP-1/2003 (doc) (pdf)

Šifranti:

  • Šifrant raziskovalnih področij in podpodročij (pdf)
  • Evropski šifrant raziskovalne dejavnosti (CERIF) (pdf)
  • Preslikava klasifikacije raziskovalnih področij po šifrantu MŠZŠ v klasifikacijo po Frascatskem priročniku
  • Klasifikacija družbeno-ekonomskih ciljev (pdf)