Novice, obvestila

Včlanitev Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS v Evropsko znanstveno fundacijo

Evropska znanstvena fundacija (ESF) je neodvisna, nevladna organizacija 78-ih nacionalnih raziskovalnih organizacij (nacionalnih agencij, svetov, fundacij in akademij) iz 30-ih držav. Njen glavni namen je spodbujanje znanstvene kakovosti in povezovanje različnih raziskovalnih akterjev.

ESF deluje na različnih ravneh evropskega raziskovalnega povezovanja in sodelovanja, od kreiranja tematskih raziskovalnih programov ter evalviranja projektov, do aktualnih znanstvenih konferenc in javnih soočenj z aktualnimi izzivi raziskovalnih politik. Bistvena značilnost ESF pri oblikovanju raziskovalnih iniciativ je kombiniranje pristopov od spodaj-navzgor in od zgoraj-navzdol, ki zagotavlja dolgoročen razvoj znanstvene sfere na evropski ravni. ESF tako namenja precejšnjo težo raziskovalni skupnosti, ki ji omogoča, da prepoznane znanstvene in raziskovalne iniciative dosežejo potrebno obravnavo odločanja ali financiranja.

Na generalni skupščini ESF v Strasbourgu meseca novembra 2007 je dr. Franci Demšar, direktor Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS), prisostvoval slovesnosti ob sprejemu ARRS v polnopravno članstvo ESF. Temeljni kriteriji za članstvo v ESF so, poleg nacionalne reprezentativnosti, vladne podpore in raziskovalne usmerjenosti, zlasti neodvisnost znanstvenih odločitev in evalvacijskega procesa ter uporaba znanstvenih ekspertnih mnenj, oz. t.i. "peer review" sistema.

Članstvo ARRS v ESF je za Slovenijo izjemno pomembno, saj se bodo s tem že naslednje leto odprle nove možnosti sodelovanja naših raziskovalcev v raziskovalnih programih ESF. Bistven prispevek članstva ARRS v ESF za slovensko raziskovalno sfero je finančno sodelovanje pri izvajanju evropskih raziskovalnih programov. ARRS bo tako, v skladu z letos že objavljenimi temami1, povabila slovenske raziskovalce k sodelovanju na razpisu EUROCORES programov (marec 2008), t.i. programov raziskovalnega sodelovanja, ki odličnim raziskovalcem omogočajo sodelovanje na evropski ravni.

Slovenija na ta način vstopa v aktivnejšo raziskovalno vlogo pri sodelovanju z ESF. Članstvo ARRS predstavlja nove možnosti za vključevanje slovenskih raziskav v evropski prostor, ki ga tvorijo organizacije članice ESF ter v programe in sheme, komplementarne že obstoječim v okviru Evropske unije. Nenazadnje pa je slovenska raziskovalna sfera s članstvom ARRS v ESF dobila neprecenljivo možnost, da sooblikuje in soustvarja sinergijo evropskega in globalnega znanstvenega prostora.