Zakoni, predpisi, normativni akti

Veljavni akti

      

Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije na podlagi 44. člena Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (Uradni list RS, št. 186/21, 40/23 in 102/24) in 23. člena Sklepa o ustanovitvi Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 48/23) v zvezi z 78. členom Splošnega akta o postopkih (so)financiranja in ocenjevanja ter spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti (Uradni list RS, št. 166/22 in 92/24; v nadaljnjem postopku: Splošni akt o postopkih) in 101. členom Pravilnika o postopkih (so)financiranja in ocenjevanja ter spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti (Uradni list RS, št.52/16, 79/17, 65/19, 78/20, 145/20, 186/21 – ZZrID in 166/22) v zvezi s 167. členom Splošnega akta o postopkih sprejme
 

Pravila za spremljanje izvajanja temeljnih, aplikativnih in podoktorskih raziskovalnih projektov
 

1. SPLOŠNO

Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (v nadaljevanju: agencija) preko znanstvenoraziskovalnih svetov ved (v nadaljevanju: ZSV) spremlja izvajanje temeljnih, aplikativnih in podoktorskih raziskovalnih projektov z ocenjevanjem vmesnega oziroma zaključnega poročila o izvajanju raziskovalnega projekta.

Agencija v začetku leta pozove vodje raziskovalnih projektov k oddaji vsebinskega poročila, ki se odda preko portala agencije, in sicer:

  • vmesno poročilo se odda praviloma v drugem letu izvajanja raziskovalnega projekta, ki ga agencija financira za obdobje dveh oz. treh let;
  • zaključno poročilo se odda po zaključku financiranja raziskovalnega projekta.

Ocenjevanje poročil izvaja ZSV. Poročilo se pošlje v ocenjevanje članu ZSV, ki je imenovan za primarno raziskovalno področje raziskovalnega projekta. Če sta za isto področje imenovana dva člana ZSV, poročilo oceni le en član ZSV.

Člani ZSV so se pri ocenjevanju poročil dolžni izogibati nasprotju interesov.

Če med člani ZSV zaradi izločitve člana ZSV zaradi obstoja nasprotja interesov ali zaradi drugih objektivnih okoliščin ni drugega ustreznega člana za ocenjevanja poročila, lahko predsednik ZSV predlaga za ocenjevanje poročila člana drugega ZSV oziroma lahko predlaga Znanstvenemu svetu Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: znanstveni svet), da imenuje raziskovalca, ki ni član ZSV, vendar izpolnjuje pogoje za člana ZSV, je strokovnjak za to področje in ni v nasprotju interesov.

Končno oceno vmesnega poročila sprejme ZSV.

Končno oceno zaključnega poročila, ki ga ZSV oceni pozitivno, sprejme ZSV. Končno oceno zaključnega poročila, ki ga ZSV oceni negativno, sprejme znanstveni svet.

 

2. OCENJEVANJE POROČIL

Za ocenjevanje poročil agencija članom ZSV omogoči dostop do prijavne vloge, poročila in ocenjevalnega obrazca. Do gradiva člani ZSV dostopajo na portalu agencije oziroma ga agencija posreduje članom na drug način (npr. po elektronski pošti).

Za raziskovalne dosežke projekta veljajo tisti raziskovalni dosežki, pri katerih so člani projektne skupine pri objavi rezultatov oziroma v javnih predstavitvah raziskovalnih dosežkov navedli afiliacijo raziskovalne organizacije (v nadaljnjem besedilu: RO), številko projekta ter naziv (so)financerja.

Znanstvena publikacija, ki je rezultat raziskovalnega projekta, mora vsebovati podatke o (so)financerju ali (so)financerjih ter številko projekta skladno z 82. členom splošnega akta in informacijo o deležu (so)financiranja z javnimi viri skladno s 1. členom Uredbe o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti (Uradni list RS, št. 59/23).

Za raziskovane projekte, za katere se poročila oddajajo v letu 2025 in kasneje, se v vmesnem in zaključnem poročilu raziskovanega projekta ločeno navede rezultate oziroma raziskovalne dosežke, ki so ključni dosežki raziskovalnega projekta in so bili v večji meri financirani s sredstvi raziskovalnega projekta (vsaj 50 %) in ostale raziskovalne dosežke, ki ne štejejo kot ključni dosežki raziskovalnega projekta in so bili v manjši meri financirani s sredstvi raziskovalnega projekta.

Pri ocenjevanju poročil ocenjevalec upošteva dejstvo, da so dosežki projektne skupine, ki so navedeni v poročilu, lahko navedeni tudi v poročilu o izvajanju raziskovalnega programa oziroma drugih raziskovalnih projektih, kar ne predstavlja razloga za negativno oceno poročila raziskovalnega projekta.

2.1. Vmesno poročilo

Vmesno poročilo se oceni glede na to, ali raziskave v okviru raziskovalnega projekta vsebinsko in po obsegu potekajo skladno s programom dela in zastavljenimi cilji. Ocenjevalec oceni vmesno poročilo z oceno »Pozitivno« ali »Negativno« in vpiše komentar k podani oceni. Pri ocenjevanju vmesnega poročila se v pisnem komentarju navede močne in šibke točke izvajanja raziskovalnega projekta ter izpostavi rezultate projektne skupine/vodje podoktorskega projekta, dosežene v obdobju, za katerega se oddaja poročilo.

Če ocenjevalec ugotovi, da za podajo ocene potrebuje dodatna pojasnila, lahko preko agencije zaprosi, da matična RO oz. vodja raziskovalnega projekta poročilo dopolni.

Če ocenjevalec vmesno poročilo oceni negativno, mora v komentarju navesti razloge za negativno oceno in podati priporočila za izboljšanje izvajanja raziskovalnega projekta. V tem primeru se pred obravnavo in sprejemom končne ocene vmesnega poročila na seji ZSV, matično RO oz. vodjo raziskovalnega projekta pozove, da v roku 14 dni podata odziv na negativno oceno poročila, pri čemer se odziv lahko nanaša le na vsebino oddanega vmesnega poročila in vsebino ocene, ne sme pa se dodajati dodatnih raziskovalnih dosežkov, ki v vmesno poročilo niso bili vključeni. Oddaja odziva s strani matične RO oz. vodje raziskovalnega projekta ni obvezna.

Ocenjevalec lahko poda priporočila za nadaljnje izvajanje tudi v primeru pozitivne ocene poročila.

ZSV lahko pred sprejemom končne ocene vmesnega poročila opravi pogovor s člani projektne skupine (obisk na matični RO). V ta namen ZSV oblikuje skupino (skupina ZSV), ki pripravi predlog končne ocene vmesnega poročila. Skupino sestavljajo člani ZSV, po potrebi tudi en ali več raziskovalcev, ki niso člani ZSV. Slednje, ki morajo izpolnjevati pogoje za člana ZSV, biti strokovnjaki za področje raziskovalnega projekta, ki je predmet obravnave in ne smejo biti v nasprotju interesov, na predlog ZSV imenuje znanstveni svet.

ZSV sprejme končno oceno vmesnega poročila in jo utemelji, upoštevajoč oceno ocenjevalca, morebiten predlog končne ocene skupine ZSV in odziv matične RO oziroma vodje raziskovalnega projekta.

2.2. Zaključno poročilo

Pri ocenjevanju zaključnega poročila ocenjevalec:

  • z oceno »Izjemni« oz. »Kvalitetni« oz. »Nepomembni« oceni rezultate raziskovalnega projekta za razvoj znanosti;
  • z oceno »Izjemni« oz. »Kvalitetni« oz. »Nepomembni« oceni rezultate raziskovalnega projekta za razvoj Slovenije;
  • z opredelitvijo »Da« oz. »Ne« oceni ali so doseženi rezultati glede na zastavljene cilje;
  • z oceno »Izjemni« oz. »Kvalitetni« oz. »Nepomembni« oceni pomen rezultatov raziskovalnega projekta (samo v primeru aplikativnega projekta);
  • poda končno oceno zaključnega poročila (končna ocena je lahko »Pozitivna« oz. »Negativna«).

Za vsak element ocenjevanja zaključnega poročila ocenjevalec napiše komentar.

Če ocenjevalec ugotovi, da za podajo ocene potrebuje dodatna pojasnila, lahko preko agencije zaprosi, da matična RO oz. vodja raziskovalnega projekta poročilo dopolni.

Če ocenjevalec zaključno poročilo oceni negativno, mora v komentarju navesti razloge za negativno oceno. V tem primeru poročilo ločeno ocenita še dva dodatna ocenjevalca (skupaj trije). Pred obravnavo in sprejemom ocene zaključnega poročila na seji ZSV, se matično RO oz. vodjo raziskovalnega projekta pozove, da v roku 14 dni podata odziv na ocene poročila, pri čemer se odziv lahko nanaša le na vsebino oddanega zaključnega poročila in vsebino ocene, ne sme pa se dodajati dodatnih raziskovalnih dosežkov, ki v zaključno poročilo niso bili vključeni. Oddaja odziva s strani matične RO oz. vodje raziskovalnega projekta ni obvezna.

Pri ocenjevanju zaključnih poročil se ZSV lahko odloči, da se po pridobitvi ocene ocenjevalca oziroma ocenjevalcev, ocenjevanje posameznih zaključnih poročil raziskovalnih projektov opravi na podlagi dokumentacije in pogovora s člani projektne skupine (obisk na matični RO). V ta namen ZSV oblikuje skupino (skupina ZSV), ki pripravi predlog ocene zaključnega poročila. Skupino sestavljajo člani ZSV, po potrebi tudi en ali več strokovnjakov, ki niso člani ZSV. Slednje, ki morajo izpolnjevati pogoje za člana ZSV, biti strokovnjaki za področje raziskovalnega projekta, ki je predmet obravnave in ne smejo biti v nasprotju interesov, na predlog ZSV imenuje znanstveni svet. 

ZSV sprejme končno oceno zaključnega poročila oziroma predlog končne ocene zaključnega poročila, če je ocena poročila negativna, in jo utemelji, upoštevajoč ocene ocenjevalcev, morebiten predlog ocene skupine ZSV in odziv matične RO oziroma vodje raziskovalnega projekta.

2.3. Oddaja ocen

Član ZSV izpolni ocenjevalni obrazec na portalu agencije. 

Izjemoma lahko član ZSV izpolnjen in lastnoročno podpisan obrazec pošlje po pošti ali izroči neposredno agenciji ali izpolnjen ocenjevalni obrazec podpiše s kvalificiranim digitalnim potrdilom in pošlje po elektronski pošti.

V primeru ocenjevanja na podlagi obiska na matični RO s skupino ZSV, predsednik skupine ZSV zapiše predlog usklajene skupne ocene s komentarji. Predsednik skupine ZSV posreduje predlog skupne ocene s komentarji, podpisanega s strani vseh članov skupine ZSV agenciji, ki predlog skupne ocene posreduje ZSV v obravnavo oziroma odločitev. Skupno oceno predsednik skupine ZSV  pošlje po pošti ali izroči neposredno agenciji ali podpisano s kvalificiranim digitalnim podpisom vseh članov skupine ZSV pošlje po elektronski pošti.

2.4. Sprejem ocen

2.4.1. Vmesno poročilo

Po prejemu izpolnjenega ocenjevalnega obrazca ocenjevalca, ZSV na seji obravnava podano oceno ocenjevalca in morebiten odziv matične RO oz. vodje projekta ter morebiten predlog končne ocene skupine ZSV. Ko ZSV sprejme oceno poročila, je s tem sprejeta končna ocena poročila.

Agencija o oceni vmesnega poročila in priporočilih obvesti matično RO in vodjo raziskovalnega projekta.

2.4.2. Zaključno poročilo

Če ZSV na podlagi ocen ocenjevalcev in morebitnega odziva matične RO oz. vodje projekta ter morebitnega predloga ocene skupine ZSV sprejme pozitivno oceno zaključnega poročila, je s tem sprejeta končna ocena zaključnega poročila.

Če ZSV negativno oceni zaključno poročilo, mora oceno potrditi še znanstveni svet.

Znanstveni svet lahko v primeru, da ugotovi, da so bila v postopku ocenjevanja nepopolno ali zmotno ugotovljena dejstva, negativno oceno zaključnega poročilo vrne v dopolnitev postopka oziroma v ponovno ocenjevanje ZSV ali pa sam dopolni postopek in odpravi nepopolno ali zmotno ugotovljena dejstva. Na podlagi dopolnjenega postopka oziroma ponovnega ocenjevanja znanstveni svet sprejme končno oceno zaključnega poročila.

Če ZSV negativno oceni zaključno poročilo in to potrdi še znanstveni svet, mora matična RO vrniti 10 odstotkov vseh izplačanih sredstev. Raziskovalec, ki je v zadnjih treh letih pred letom začetka razpisa prejel negativno oceno zaključnega poročila za projekt, pri katerem je bil vodja projekta, se ne more prijaviti na razpis kot vodja projekta.

V primeru negativne ocene zaključnega poročila direktor agencije na podlagi predloga sklepa znanstvenega sveta sprejme obrazložen sklep, s katerim odloči o posledicah negativne ocene zaključnega poročila za RO in vodjo raziskovalnega projekta.

Agencija matični RO in vodji raziskovalnega projekta omogoči seznanitev z ocenami zaključnih poročil in pisnimi komentarji ocen. 

 

3. OBRAZCI

Vzorce obrazcev vmesnega in zaključnega poročila ter ocenjevalnih obrazcev agencija objavi na svojih spletnih straneh.

 

4. KONČNI DOLOČBI

Z dnem začetka veljavnost teh pravil prenehajo veljati Pravila za spremljanje temeljnih, aplikativnih in podoktorskih raziskovalnih projektov št. 007-4/2023-1 z dne 8. 3. 2023.

Ta pravila začnejo veljati naslednji dan po objavi na spletnih straneh agencije. 

 

Tjaša Dobnik,
v. d. direktorice

 

Številka: 007-31/2024-1
Datum: 15. 1. 2025