Inovacije

Razpisi in pozivi

Pogosta vprašanja - Javni razpis »Vzpostavitev in delovanje Kompetenčnega centra za umetno inteligenco Slovenije 2025 ─ 2029«

 

1. VPRAŠANJE

Dodatne informacije glede merila za ocenjevanje vlog. Ne najdem namreč točke 4.1, kjer so Pojasnila javnega razpisa.

ODGOVOR

Podrobnejša predstavitev meril za ocenjevanje najdete na strani 9. Pojasnil JR KC UI, ki ga smo objavili na spletni strani ARIS.
 

2. VPRAŠANJE

Ali pravilno razumemo, da v istem konzorciju ne more sodelovati več članic Univerze v Ljubljani (npr. Fakulteta za računalništvo in informatiko, Fakulteta za elektrotehniko, Pravna fakulteta,...)? Če to drži, bi nas zanimalo čemu služi izključevanje strokovnjakov iz različnih področij, ki imajo pomembne ekspertize za uspešno delovanje takšnega kompetenčnega centra.

Če je namen v tem, da vključevanje npr. 3 članic iste univerze ne bi štelo kot 3 ločene organizacije JRO, bi bilo smotrneje omejitev opredeliti na način, da v primeru vključevanja več članic iste univerze le te štejejo skupaj kot en JRO. Predlagamo, da se za točka smiselno popravi v tem duhu in omogoči sodelovanje več članic iste univerze v istem konzorciju.

ODGOVOR

Ne. V točki 5.3 javnega razpisa so opredeljeni zgolj osnovni pogoji glede sestave konzorcija, in sicer za pet (5) od skupaj največ desetih (10) članov konzorcija. Slednje pomeni, da lahko preostalih največ pet (5) članov konzorcija izberete med upravičenci, kot so opredeljeni v točki 4.1. javnega razpisa.
 

3. VPRAŠANJE

V primeru, da je vodilni konzorcijski partner univerza ali gospodarsko interesno združenje, predvidevamo, da se pri tej točki upoštevajo tudi reference njegovih članov, ki bi bile vključene v KC? Torej, da nadrejena institucija uporabi za svojo referenco tudi reference svojih članov?

ODGOVOR

V točki 4.1. javnega razpisa je opredeljeno, da se za namen tega javnega razpisa za RO šteje posamezna članica javnih univerz, vpisana v Evidenco RO. O.
V točki 5.4. javnega razpisa je navedeno, da mora reference izkazovati vodilni konzorcijski partner.
 

4. VPRAŠANJE

Točka 9. Obdobje trajanja projekta ter obdobje upravičenosti stroškov in izdatkov v povezavi s točko 10. Okvirna višina sredstev, ki so na razpolago ter točko 5.2 Pogoji za projekt:

"Obdobje upravičenosti stroškov in izdatkov se začne z dnevom oddaje vloge."

"Okvirna skupna višina sredstev, ki so na razpolago za izvedbo javnega razpisa, znaša 3.600.000,00 EUR.

Pravice porabe so v potrebni višini zagotovljene v sprejetem proračunu v okviru plana dela in finančnega načrta ARIS.

Koriščenje sredstev bo možno v proračunskih letih od 2025 do 2029. Predvideno koriščenje sredstev po posameznem letu obdobja upravičenosti za porabo sredstev je:

- v letu 2025: 500.000,00 EUR,

- v letu 2026: 775.000,00 EUR,

- v letu 2027: 775.000,00 EUR,

- v letu 2028: 775.000,00 EUR,

- v letu 2029: 775.000,00 EUR.

Razporeditev sredstev po letih je okvirna, letna dinamika se lahko spremeni glede na letno finančno dinamiko."

"Če upravičenec zahtevka za izplačilo ne predloži ali ga predloži le delno (v nižjem znesku od odobrenega), neizkoriščenega dela sredstev za tisto leto ne more več črpati oziroma lahko izgubi pravico do (so)financiranja za ta del sredstev.

Neizkoriščenih sredstev praviloma ni mogoče črpati v naslednjem proračunskem letu. Izjemoma bi bilo to mogoče le, če ministrstvo kot financer zagotovi dodatna sredstva za ta namen v okviru proračuna za naslednje leto.

Dinamika (so)financiranja KC UI bo določena s pogodbo o (so)financiranju med ARIS in upravičencem."

Sredstva, ki so dodeljena za leto 2025 so nesorazmerno visoka glede na obdobje upravičenosti stroškov in izdatkov. Ker gre za netrivialno visok znesek, ki ga morajo v primeru neizbora konzorcijski partnerji nato pokriti sami, bi bilo smotrno ta sredstva že sedaj delno prerzporediti v naslednja leta (rezultati o izboru v financiranju naj bi bili v 90 dneh po zaključku razpisa, torej predvidoma konec meseca novembra 2025).

Menimo, da ni smotrno, da se od konzorcijskih partnerjev pričakuje, da z aktivnostmi generiranjem stroškov prične pred dejansko izdajo sklepa o financiranju KCUI.

Prav tako v točki 5.2 Pogoji za projekt v točki 4 navajate: "čas trajanja izvedbe projekta je od izdaje sklepa o izboru in največ do 31. 10. 2029,". Ali se potemtakem točki 5.2 in točka 9 ne izključujeta?


ODGOVOR

V Uradnem listu RS, št. 53, z dne 11. 7. 2025, je objavljena sprememba javnega razpisa. Besedilo 4. točke se glasi »4. čas trajanja izvedbe projekta je lahko od oddaje vloge na javni razpis do največ 31. 10. 2029.«.
 

5. VPRAŠANJE

To po našem mnenju ni v redu navedeno, saj bi v konzorcijski pogodbi, moralo biti navedeno naslednje:

Konzorcijski partnerji so seznanjeni, da so ARIS solidarno odgovorni za uspešno izvedbo projekta in doseganje njegovih zastavljenih mejnikov, ciljev in kazalnikov. Solidarna odgovornost posameznega konzorcijskega partnerja je omejena na višino sredstev, ki jih posamezni partner prejme za izvedbo projekta.

V primeru neizpolnjevanja obveznosti po Pogodbi o sofinanciranju projekta in Konzorcijski pogodbi, nepravilne izvedbe aktivnosti ali kršitev, ki imajo lahko za posledico vračilo sredstev, preprečitev možnosti izstavljanja zahtevkov za izplačila ali drugih razlogov, ki povzročijo, da financer ne izplača sredstev, nosi v razmerju do ostalih pogodbenih strank v celoti finančne posledice konzorcijski partner, ki je povzročil škodo, ali je objektivno odgovoren za izvedbo aktivnosti, pri kateri je prišlo do napake ali kršitve.

Prosila bi, če lahko pridobita potrditev ARIS- a, če lahko ta del v konzorcijski pogodbi spremenimo.

ODGOVOR

Razpisne dokumentacije, katere del je tudi konzorcijska pogodba, se ne sme spreminjati.
 

6. VPRAŠANJE

Kot razumem je razpis javne narave in namenjen tudi raziskovalnim organizacijam javnih institucij, kjer je lahko vodilni konzorcijski partner (KP) tudi javni zavod. Preseneča me točka 5.4., "Posebni pogoji vodilnega KP", kjer so navedeni zahtevki izvedenih vsaj petih B2B konferenc v zadnjem letu in usposabljanja za podjetja (kakšna usposabljanja štejejo tu?).
Če prav razumem so pogoj B2B konference, ki jih organizirajo zunanji izvajalci? Namreč, navadno, za raziskovalne organizacije (RO) ni značilna udeležba na petih B2B konferencah letno, ali pač?

ODGOVOR

Pogoji v točki 5.4 javnega razpisa se nanašajo na vodilnega konzorcijskega partnerja. Pogoje iz točke 5.4 mora vodilni konzorcijski partner izpolnjevati kumulativno. Vodilni konzorcijski partner mora torej sam izkazovati vse štiri (4) reference navedene v točki 5.4. Javni razpis ne določa, kdo izmed upravičencev navedenih v točki 4.1 nastopa kot vodilni konzorcijski partner.


7. VPRAŠANJE

Glede na dejstvo, da razpis v točki »4. 1. Upravičenci« določa, da za RO šteje posamezna članica javnih univerz, vpisana v evidenco RO, je naša razlaga sledeča: iz iste univerze lahko nastopata 2 članici ob hkratnem upoštevanjem pogoja točke 5. 3. Pogoji za konzorcij.

ODGOVOR

Drži, v točki 5.3 javnega razpisa so opredeljeni zgolj osnovni pogoji glede sestave konzorcija, in sicer za pet (5) od skupaj največ desetih (10) članov konzorcija. Slednje pomeni, da lahko preostalih največ pet (5) članov konzorcija izberete med upravičenci, kot so opredeljeni v točki 4.1. javnega razpisa.


8. VPRAŠANJE: Upravičenost visokošolskega zavoda

V točki 4.1 razpisa je navedeno, da so upravičenci raziskovalne organizacije (RO), ki so javni ali zasebni zavodi ali visokošolski zavodi, vpisani v evidenco RO. V zadnjem stavku iste točke pa je dodatno zapisano:

"Za namen tega javnega razpisa se za RO šteje posamezna članica javnih univerz, vpisana v Evidenco RO."

Prosimo za pojasnilo, ali je javni visokošolski zavod, ki je vpisan v evidenco RO, a ni član javne univerze, prav tako upravičen prijavitelj oziroma partner v okviru predmetnega razpisa.

ODGOVOR:

V točki 4.1 razpisa je jasno določeno, da so upravičenci:

- raziskovalne organizacije (v nadaljnjem besedilu: RO) v skladu s 3. odstavkom točke 4.1.

V 3. odstavku točke 4.1. je navedeno dodatno pojasnilo, da so RO »organizacije za raziskave in širjenja znanja in so javni in zasebni zavodi ali visokošolski zavodi, vpisani v Evidenco RO, katerih glavni cilj je neodvisna izvedba temeljnih raziskav, industrijskih raziskav ali eksperimentalnega razvoja ali obsežno razširjanje rezultatov teh dejavnosti prek izobraževanja, objav ali prenosa znanja. Organizacije za raziskave in širjenje znanja iz Evidence RO morajo izpolniti Izjavo o opredelitvi organizacije za raziskave in širjenje znanja (OBRAZEC 9) po Metodologiji za identificiranje organizacije za raziskovanje in širjenje znanja, ki je Priloga 1 v Pojasnilih javnega razpisa«.

Za namen tega javnega razpisa se za RO šteje posamezna članica javnih univerz, vpisana v Evidenco RO.
 

9. VPRAŠANJE: Pogoji za vodilnega konzorcijskega partnerja

V razpisu je določeno, da mora vodilni konzorcijski partner izkazovati ustrezne reference s področja organizacijskega, finančnega in administrativnega vodenja programov oziroma projektov v vrednosti vsaj 3 milijone EUR, ki so bili (so)financirani s strani EU in/ali Republike Slovenije ter jih je partner vodil ali izvajal v zadnjih petih letih.

Prosimo za pojasnilo, ali se ta pogoj šteje za izpolnjen tudi v primeru, ko je vodilni konzorcijski partner sodeloval kot partner v projektu, katerega skupna vrednost presega 3 milijone EUR, vendar je bil njegov lastni finančni delež v projektu nižji od 3 milijonov EUR?

ODGOVOR:

Pogoj »organizacijsko, finančno in administrativno vodenje projektov (so)financiranih s strani EU in/ali RS v vrednosti najmanj 3 milijone EUR (vodenih ali izvajanih v zadnjih 5 letih)« se dokazuje z referencami o že uspešno zaključenih projektih primerljive vrednosti. Pri presoji se upošteva vrednost projekta in ne lastni finančni delež. Poudarek je na organizacijskem, finančnem in administrativnem vodenju projekta v vrednosti vsaj 3 milijone EUR – torej mora imeti vodilni konzorcijski partner izkušnje s celovitim upravljanjem projektov takšnega obsega.
 

10. VPRAŠANJE: Opredelitev pojma B2B konference

B2B interpretacije pogoja pri vodilnem konzorcijskem partnerju.

ODGOVOR:

B2B (business-to-business) v razpisnem pogoju preprosto opredeljuje ciljno občinstvo konference: gre za organizirane dogodke, namenjeni poslovnemu mreženju, izmenjavi znanj, spodbujanju sodelovanja, kjer so glavni udeleženci in medsebojni sogovorniki podjetja oziroma njihovi predstavniki. Zato zahteva »vsaj 5 izvedenih B2B konferenc« pomeni, da ste v zadnjih 12 mesecih organizirali najmanj pet konferenc, katerih ciljno občinstvo so bili izključno ali pretežno podjetja, ne pa splošna ali potrošniška publika.