Mednarodno sodelovanje

Nemčija

Dogodki

Slovensko-nemško bilateralno srečanje in delavnica na področju znanosti in raziskovanja, s poudarkom na temi »nanotehnologije«

Med 1. in 3. julijem 2002 bo v Sloveniji potekalo slovensko-nemško bilateralno srečanje in delavnica na področju znanosti in raziskovanja, s poudarkom na temi »nanotehnologije«.

Novost pri bilateralnih srečanjih med Slovenijo in Nemčijo predstavlja ideja, da se tovrstna znanstvena srečanja organizira glede na izbrano temo in nanje povabi predstavnike znanstvene sfere obeh držav. Izbrane teme so ponavadi tudi prioritetne teme evropskih programov, zlasti prihajajočega 6. Okvirnega programa EU. Lani je v Nemčiji potekalo srečanje na temo informacijskih tehnologij, ki mu je sledil skupni razpis - usmerjen k izbrani temi - in izbor petnajstih novih bilateralnih projektov.

Tudi letošnjemu delovnemu srečanju bo sledil razpis, ki bo ponudil konkretne možnosti bilateralnega sodelovanja med znanstveniki in raziskovalci obeh dežel. Srečanja se bodo udeležili predstavniki obeh ministrstev in najvidnejših znanstvenih institucij, ki delujejo na področju nanotehnologij. Na slovenski strani bo delegacijo vodil dr. Niko Herakovič, državni podsekretar in vodja Sektorja za mednarodno znanstveno sodelovanje pri Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport. Na nemški strani pa bo delegacijo vodila gospa Irene Rüde, ministrska svetnica in vodja Referata za srednjo in vzhodno Evropo pri Zveznem ministrstvu za izobraževanje in raziskave.

Uvajanje alternativnih, pionirskih oblik sodelovanja na področju bilateralnih znanstvenih stikov – kot je to zanimiv primer pri Sloveniji in ZRN - vsekakor predstavlja dobrodošlo novost, saj se tako izkoriščajo potenciali novih inštrumentov, kot jih bo pri znanstveno-raziskovalnem delu vse bolj vpeljevala EU.

Nanotehnologije predstavljajo eno izmed treh ključnih tehnologij v 21. stoletju. Potenciali nanotehnologij so v Sloveniji v povojih. Nanotehnologije predstavljajo izredne možnosti predvsem za prenos znanja na področje industrije. Zato bo tokratno slovensko-nemško bilateralno srečanje obenem možnost za spodbuditev strateškega zavedanja o pomenu tega interdisciplinarnega področja, nenazadnje za splošni družbeno-ekonomski razvoj. Konkurenčnost znanstvene sfere naj torej v prihodnje ne bo slogan zgolj najrazvitejših držav.